2010 Dünya Kupası Cezayir

cezayir


Cezayir, futbolda başarıyla tanışmış bir ülke. 2010 Dünya Kupası, ülkenin katılacağı üçüncü Dünya Kupası olacak. Ayrıca 1990 yılında Afrika Uluslar Kupası da bu ülkenin yolunu tutmuştu. Bu başarılardan yola çıkarak teknik direktör Rabah Saadane, Dünya Kupası’na katılmanın ülkede büyük bir mutluluk yaşattığını ve Cezayir’in haritadaki yerinin yeniden hatırlandığını belirtti. Cezayir futbolun çok sevildiği bir ülke. Renkli tribün görüntüleri de her zaman dikkat çekmiştir. Taraftar desteği ve başarı baskısının olmaması, yetenekli oyunculardan kurulu bu takımı bir üst tura taşıyabilir.

Comments

Kan, ateş ve tarihten beklentiler. Cezayir, üçüncü defa Dünya Kupası vizesi alabilmek için birçok zorlukla mücadele etti. Geçtiğimiz dönemde Cezayir, ezeli rakibi Mısır ile iki kritik maç oynadı. Bu maçlar iki ülke arasındaki ilişkileri bir kez daha etkiledi. Kahire’de oynanacak karşılaşma öncesinde Cezayir otobüsünün camları Mısırlı fanatik taraftarlar tarafından kırıldı. Saldırıda bazı Cezayirli oyuncuların yüzlerinde ciddi kesikler oluştu. Cezayir, birkaç ay önce üçüncü defa Afrika Uluslar Kupası’nı kazanarak tarihe geçen Mısır’ı play-off sonunda eleyerek Dünya Kupası’na katıldı.
Cezayir’in istikrarsız performansı Afrika Uluslar Kupası’nda da ortaya çıktı. Açılış maçında Malavi’ye 3-0 mağlup olan takım bir hafta sonra iddialı Fildişi Sahili’ni 3-2 yenmeyi başardı. Yarı finalde ise Mısır’a karşı 4-0’lık ağır bir mağlubiyet aldılar.
Cezayirli taraftarlar bir şeyi biliyorlar. Şu anki takımları 1980’lerde Lakhdar Belloumi liderliğindeki takımın bir uzaması değil. Tarih beklentileri artırıyor. Örneğin Arap dünyası halen Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı onlardan bir galibiyet bekliyor. Majid Bougherra, Hassan Yebda, Nadir Belhadj ve Rafik Saifi gibi oyuncularla bu takım İngiltere ve Slovenya’ya zor dakikalar yaşatabilir. Başarırlar ya da başaramazlar, bu Cezayir takımının sergileyeceği oyuna bağlı olacak.

Elemelerden yola çıkarsak Cezayir, hızını alırsa durdurulamaz bir ivme kazanabilir. Geriden atağa çok hızlı çıkabiliyorlar. Cezayir’in kendilerini Malavi karşısında çok kötü duruma sokan 3-5-2 dizilişiyle sahaya çıkması ise hiç beklenmiyor.

Cezayir’de problemler saha içinde yaşanabilecek aşırı olaylardan çıkabilir. Faouzi Chaouchi, Mısır karşısında sergilediği performansla yıldızlaşmıştı. Ama Afrika Uluslar Kupası’nda oynanan Mısır maçında da oyundan atılan isim o olmuştu.

Futbol otoriteleri tarafından dünyanın en iyi Cezayirli oyuncusu hiçbir zaman beyaz yeşilli formayı giymeyi tercih etmedi. Cezayir savaşından önce 1953 yılında Zinedine Zidane’ın ailesi göç etmişti. Zidane, 1990 yılında Cezayir Milli Takımı’nda oynamayı reddederek Fransa forması giymişti.