Digiturk Bedava Lig Tv izle

ligtvBİR DÖNEM SANATÇILAR TARAFINDAN MECLİSE KADAR GİDEREK BAŞLATTIĞI KAÇAK-KORSAN CD SAVAŞI ŞİMDİLERDE DİGİTURK VE BLOGGERLAR ARASINDA YAŞANIYOR. SANATÇILARIN VERDİKLERİ EMEKLERE SABOTAJ OLARAK GÖRDÜKLERİ KAÇAK CD SATIŞLARINA TEPKİLERİ ARTIK VAZGEÇİLMEZİMİZ OLAN İNTERNETTE FARKLI BİR BOYUTTA YAŞANIYOR.

LİGTV'NİN TURKCELL SUPER LİG KAPSAMINDA KENDİ ÜYELERİNE ÜCRETLİ OLARAK YAYINLADIĞI MAÇLARIN, YAYIN HAKLARI İHLAL EDİLEREK İZİNSİZ BİR ŞEKİLDE BEDAVA OLARAK BLOGGERLAR TARAFINDAN İNTERNETTE GÖSTERİME AÇILMASI, MAÇLARIN BU SİTELERDE BEDAVA YAYINLANMASINA İLİŞKİN DİGİTURK BİR ÖNLEM ALMAYI TERCİH ETTİ VE BLOGGERLARA DAVA AÇTI. BU DAVA SÜRECİNDE İSE MAHKEME BEDAVA LİGTV YAYINI YAPAN SİTELERİ ENGELLEYEREK YAYIN HAKLARINI ELLERİNDEN ALDI. ÜSTELİK BU KARAR SADECE blogger.com veya blogspot İÇİN DEĞİL, BU TÜRDE LİG TV YAYINI YAPAN 200 DEN FAZLA SİTE İÇİN UYGULANDI.

digiturkPeki Digiturk kaçak yayın yapan sitelerle ilgili mahkeme tarafından bu durdurma kararını almadan önce bloggerlarla bağlantıya geçti mi? İşte Dıgıturk'un bu konuda en çok eleştiri aldığı noktalardan birine Digitürk Hukuk Müşaviri Süleyman TALAS’ın Marketing Türkiye dergisine verdiği yanıt:
"Bir kere şunu söylemek istiyorum; biz haber vermek zorunda değiliz. Eğer ortada bir yasa dışılık varsa hukuk yasadışlığı haber vermeyi emretmiyor. Ama kesinlikle blog’lara haber verildi. Blog’ların sahibinin kim olduğu belli değil. Bize kendilerinin söylediği ifade şu: ‘Biz bir İrlanda’ya soralım’ Haber vermemizle mahkeme ile iletişime geçmemiz arasında 7 veya 8 gün civarı bekledik. Hiç cevap gelmedi bu süre zarfında ve bu görüşmeler mail yoluyla yapıldı"

Bu ve buna benzer kaçak yayın yapan sitelerle ilgili bir diğer konu da, açılan bir dava sonucunda sadece davaya sebep olan konu değil, sitenin bütünüyle kapatılması. YouTube’un yaşadığı da buydu. Atatürk’e yapılan hakaretler neticesinde tüm siteye ulaşım engellendi.
Bakalım Digiturk Hukuk Müşaviri bu konuyla ilgili neler söylemiş:
"Türkiye’de teknik olarak şu yapılamıyor; Telekomünikasyon Kurumu izin vermiyor ya da TTNet’in alt yapısı bunun için müsait değil: Bana hakaret edilmiş bir makale var sitede ve o makalenin kaldırılması için mahkemeye başvurduğunuzda sitenin tamamının kapatılması yoluna gidiliyor. Zararlı içerikler kaldırılsın ve bunu kaldırmanın teknik yolu bulunsun. Ama hukukçu ya da mahkeme bunu bilemez. Zaten mahkemenin görevi de bu değil. Bunu teknik olarak TTNet’in, altyapı sahibinin veya blog sitesinin sahibinin yapabilmesi lazım. Bunu yapabilirler mi?Kesinlikle yapabilirler. Biz mahkeme kararından sonra blog’larla görüştüğümüzde yine aynı yanıtı aldık. ’Biz bir İrlanda ile görüşelim’
Site erişime engellendikten sonra da kendileriyle görüştük. Kaçak LigTv yayını yapıldığı için 'Sitenin tamamının kapatılmasını talep etmiyor ve bu yasağın kaldırılmasını biz de istiyoruz bunun için katkıda bulunalım’ dediğimizde aldığımız cevap yine ‘İrlanda’ya sormaları’ gerektiği oldu"

Görünen o ki Digiturk, açtığı mahkeme doğrultusunda haklarını savunacak ve bedava LİGTV yayını yapan sitelere karşı savaşını sürdürecek. Bedava Lig Tv yayını yapan bu sitelerin tamamının kapatılmasına karşı olan Digiturk, belli ödemeler yaparak satın aldığı maçları kendi fikri hakları ve bunun ihlali konusunda kanunların sağladığı ölçüde bedava lig tv yayını yapan organların karşısında tepkisini sürdürmeye devam edecek.

Son olarak Süleyman TALAS’ın bedava ligtv yayını yapan sitelerle ilgili görüşlerine yer verelim:
"Biz burada yasadışı olan bir şeyi yasal yolla çözüme ulaştırmaya çalıştık. Bedava LigTv yayınlarının durdurulmasını istiyoruz, tamamı engellendi. Mahkemenin yasadışı kullanımı engelleyecek önlemleri almayı sağlayacak bir mekanizmayı devreye sokması gerekir. Ben tepki gösterenlerin bile tepkilerini bize değil yasaya ve sisteme yaptıklarına eminim. Sonuçta ortada illegal bir şey vardı. Biz iletişim özgürlüğüne etik çözüm bulmak istedik, sistem çözümü bu şekilde önümüze sundu. Biz de aslında bloggerlar ile aynı şeyi, iletişim özgürlüğünü, internet üzerinde hakların korunmasını istiyoruz. Yani onlarla tamamen aynı taraftayız. Ben blog sahiplerinin de Google’ın da böyle bir illegal bir hareketin yanında olabileceklerine inanmıyorum. Teknolojiye bu denli yatırım yapmış bir şirketin haklarının pervasızca ihlal edilmesine teknolojiye bu kadar düşkün insanların göz yumacağını düşünmüyor ve bize tepki göstereceklerine inanmıyorum. Üstelik her kriz bir fayda doğurur. Bu olaydan sonar umarım, sistem bir daha bariz biçimde gözden geçirilir ve iyileştirilmesi adına bize düşen bir şey varsa biz de bunu yaparız."

Comments

TTNET, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (eski adıyla Telekomünikasyon Kurumu) Genel İzin kapsamında yaptığı 05.05.2006 tarihli yetkilendirmesi ile Kablolu ve Kablosuz İnternet Servis Sağlayıcılığı Hizmetini kanun ve diğer yasal düzenlemelerde yer alan hükümlere uygun olarak sunmaktadır.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’nun 6, 8.3, 8.4 maddeleri başta olmak üzere internet üzerinden erişim engelleme kararları, TC Mahkeme ve hakimleri, Cumhuriyet savcıları ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından verilebilmektedir. Verilen erişime engelleme kararlarının erişim sağlayıcıya bildirilerek gereğinin yerine getirilmesini de 5651 sayılı Kanun kapsamında sayılan suçlarla sınırlı olmak kaydıyla TİB; diğer hususlarda kararı veren Mahkeme veya Savcılık makamları sağlamaktadır.

Söz konusu erişim engelleme kararlarının uygulanması ise bireysel ve kurumsal internet servis sağlayıcı konumunda olan şirketimiz ve diğer işletmeciler adına altyapı sağlayıcı firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

Dolayısıyla, ne TTNET ne de diğer İnternet Servis Sağlayıcılar hiçbir şekilde yurtiçi ya da yurtdışı kaynaklı web sitelerinin içeriğini bağımsız olarak, kendi inisiyatifi dahilinde denetlemek ve erişimlerini engellemek gibi bir uygulama yapması söz konusu değildir. Ayrıca yürürlükteki mevzuat itibariyle de, internet servis sağlayıcılığı yetkilendirmesine sahip işletmecilere bu konuda verilmiş herhangi bir yetki ve sorumluluk da bulunmamaktadır.

Diğer taraftan tıpkı Digiturk gibi şirketimiz de aynı yasalara ve düzenlemelere tabi olup her iki Şirket de telekomünikasyon sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir. Söz konusu mevzuat ne şirketimize ve ne de Şirketimizin alt yapı ve diğer hizmetleri satın aldığı ilgili kuruluşlara “kısmi engelleme” ile ilgili herhangi bir düzenleme getirmemektedir.

Özetle, şirketimiz habere konu olan ve erişime engellenen sitelerin içerik sağlayıcısı da yer sağlayıcısı da değildir. Bu nedenle söz konusu sitelerin erişime engellenmesinden şirketimize isnad edilecek bir sorumluluk bulunmamaktadır.

Konuyu bilginize sunar, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi yönünde göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

TTNET A.Ş.

eyvallah bilgiler için

Daha önce Blogspot’u kapattıran, sonra da tepkiler üzerine geri açtıran “korsan maç yayını sorunu” sonunda daha adil bir uygulamaya havale edildi. Türkiye Futbol Federasyonu ve Görevleri adlı kanunda yapılan değişiklik ile, internet, radyo ve televizyon gibi iletişim araçlarını korsan yayın için kullananlar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na havale edildi.

Söz konusu kanunlar gereğince, resmi yayıncı kuruluş dışında lig ve kupa maçlarını bir şekilde yayınlayan, izleten ve izleyen kişiler, şikayet neticesinde yargılanacak, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezasına çarptırılabilecek.

Kanunun uygulanması aşamasında ise dileğmiz, pire için yorgan yakma durumlarının tekrar yaşanmaması. “Bir sitede korsan yayın yapılıyomuş interneti kapatalım,” şeklinde değil de, “o siteyi hazırlayan kim, önce onu anlayalım” mantığıyla yola çıkılması.

“o siteyi hazırlayan kim, önce onu anlayalım”
Sordum sarı çiçeğe
Sarı cizmeli Mehmet ağa