Pekin 2008 Olimpiyatları Türk Sporcuların Başarıları

Serbest güreşte Ramazan Şahin altın madalya kazandı

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Serbest Güreş Milli Takımı'ndan 66 kiloda Ramazan Şahin altın madalya kazandı. Rusya'nın Dağıstan Özerk Bölgesi'nden 3 yıl önce gelerek Türkiye vatandaşlığına geçen Ramazan Şahin, böylece kariyerine Avrupa ve dünya şampiyonluğundan sonra olimpiyat şampiyonluğunu da eklemeyi başardı.

İlk turu maç yapmadan geçen Avrupa ve Dünya Şampiyonu Ramazan Şahin, 2. turda Kübalı Geandry Garzon'u 2-0 (1-0/7-4), çeyrek finalde İranlı Mehdi Taghavi'yi 2-0 (3-0/1-0), yarı finalde Gürcü Otar Tushushvili'yi 2-0 (1-0/1-1) yenerek finale yükseldi.

25 yaşındaki Şahin, akşam seansında çıktığı final müsabakasında da Ukraynalı dünya ve Avrupa üçüncüsü Andriy Stadnik karşısında müthiş bir mücadele ortaya koydu. Müsabakaya çok hızlı giren Şahin, rakibini arka arkaya 2 kez bastırarak puanlar aldı ve 2-0 öne geçti. Skor avantajına karşın atak güreşini sürdüren Şahin, periyotun son saniyelerinde kendi atağıyla altta kaldıktan sonra rakibinin çırpmasına engel olamayınca 2 puan verdi. 2-2 sonuçlanan periyotu, son teknik puanları alan Ukranyalı sporcu kazandı.

2. periyotta da 2-0'lık skor avantajını sağladıktan sonra bu kez kontrollü güreşen Şahin, son saniyelerde rakibinin bastırarak 1 puan almasına izin verdi ve bu periyotu 2-1 kazandı. Son periyotta tek dalarak 1 puan alan Ukraynalı güreşçiyi yerde köprü pozisyonuna getiren Şahin, 2 puan alarak 2-1 öne geçti. Son saniyelerde Ukraynalı güreşçi yerde 1 puan daha almasına karşın periyot 2-2 sonuçlandı.

Şahin, bu periyotu, daha yüksek puanlı teknik uyguladığı için kazandı ve müsabakadan da 2-1 galip ayrıldı.

Comments

9.8.2007
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, ilk madalyasına halterde Sibel Özkan ile ulaştı.
Halterde bayanlar 48 kiloda mücadele eden Sibel Özkan, koparmada 88, silkmede de 111 kiloluk kaldırışlarıyla, toplamda 199 kiloya ulaşarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

Bu sıklette evsahibi ülkeden Xiexia Chen, koparmada 95 ve silkmede 117 kiloluk kaldırışlarıyla toplamda 212 kiloya ulaştı ve zorlanmadan altın madalyanın sahibi oldu.

Bronz madalyayı ise Tayvanlı Chen Wei Ling, toplamda 196 kiloyla kazandı. Tayvanlı sporcu, koparmada 84, silkmede ise 112 kiloluk kaldırışları gerçekleştirdi

14.08.2008
Pekin'de Düzenlenen 2008 Olimpiyatları'nın Altıncı Gününde Grekoromen Güreş Dalında Mindere Çıkan 84 Kiloda Nazmi Avluca Bronz Madalya Aldı. Müsabakalarının 3. ve Son Gününde Mindere Çıkan Avluca, Bronz Madalya Mücadelesinde Çinli Ma Sanyi ile Karşılaştı. Avluca İlk Periyodu 0-3, İkinci Periyodu 5-0, Son Periyodu da 6-0 Tamamlayarak Alarak Bronz Madalya Aldı.

16.08.2008
Atletimiz Elvan Abeylegesse, ülkemizin Olimpiyat tarihindeki ilk atletizm gümüş madalyasını elde etti. Elvan, 10000 metrede ikinciliğe 29:56.34'lük derecesiyle Avrupa rekorunu kırarak ulaştı. Dünya Şampiyonu Tirunesh Dibaba'nın (ETH) arkasından ikinci sırayı alan Elvan, aynı zamanda 10000 metrede 30 dakikanın altına inebilen ilk Avrupalı oldu.Olimpiyat finalinin hızlı temposu, tarihin en iyi ikinci ve üçüncü 10000 metre dereceleri ile bir Olimpiyat, üç kıta ve bir Dünya gençler rekoru getirdi. Yarışın resmi sonucu şöyle; 1. Tirunesh Dibaba, Etiyopya 29:54.66 (Olimpiyat ve Afrika rekoru) 2. Elvan Abeylegesse 29:56.34 (Avrupa ve Türkiye rekoru) 3. Shalane Flanagan, ABD 30:22.22

Tekvando müsabakalarının 2. gününde, ilk turda Kübalı Gessler Viera'yı 4-3 yenen Servet Tazegül, çeyrek finalde Güney Koreli Son Taejin'e, hakemlerin kötü yönetimi sonucu 1-0 yenildi. Güney Koreli sporcunun finale yükselmesiyle Tazegül, repesajda bronz madalya için mücadelesini sürdürme şansını yakaladı.

Repesajdaki ilk müsabakasını Hollandalı Dennis Bekkers ile yapan Tazegül, rakibini 3-2 yenmeyi başardı. Müsabakanın ilk raundu 0-0 sonuçlanırken, 2. raundu Tazegül 1-0 önde geçti. Son raundda Hollandalı tekvandocu 2-2'lik eşitliği yakalamasına karşın Tazegül, son saniyede aldığı puanla 3-2 galip geldi.

Tazegül, bronz madalya müsabakasında da Perulu Peter Lopez'i yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Tekvando Milli Takımı'ndan bayanlar 57 kiloda Azize Tanrıkulu, gümüş madalya kazandı.

Pekin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Spor Salonu'ndaki oyunların tekvando müsabakalarının 2. gününde, sabah seansındaki ilk müsabakasında Malezyalı Teo Elaine'yi 7-4 yenen Azize Tanrıkulu, akşam seansında çıktığı çeyrek final müsabakasında da ABD'li Diana Lopez'i, uzatma raundunda aldığı puanla 2-1 yendi. Tanrıkulu, yarı finalde ise Hırvat Martina Zubciç karşısında oldukça zorlanmasına karşın 5-3 galip gelmeyi bildi ve finale yükseldi.

Tanrıkulu, finalde ise Güney Koreli Suejong Lim ile karşılaştı. Her iki sporcunun da son derece temkinli mücadele ettiği müsabakanın ilk raundunda sporcular puan getirici vuruş yapamazken, Güney Koreli sporcunun ceza puanı almasıyla Azize Tanrıkulu raundu önde kapattı. 2. raundda Suejong Lim, aldığı 1 puanla skoru yeniden 0-0'a getirdi. Son raundun tamamlanmasına 15 saniye kala 1 puan daha alan Güney Koreli sporcu müsabakadan da 1-0 galip ayrıldı ve altın madalyanın sahibi oldu.

Müsabakayı izleyen Çinli seyircilerin, müsabakanın başından sonuna dek Türk sporcu lehine tezahürat yapmaları dikkati çekti.

Bu sıklette bronz madalyaları Hırvat Martina Zubciç ile ABD'li Diana Lopez kazandı.

22 Ağustos 2008

57kg Boks yarı finalinde Ukraynalı Vasily Lomachenko'ya 10-1 yenilen Yakup Kılıç ülkemize bronz madalya kazandırdı. İlk 2 sette rakibinden sayı alamayan Yakup, dördüncü sette de yorulunca etkili olamadı ve yenilmekten kurtulamadı.

Türkiye'nin bu oyunlarda madalya kazandığı branş sayısı 5'e yükseldi.

Bu oyunlarda halterde Sibel Güler ile gümüş, güreşte Ramazan Şahin ile altın ve Nazmi Avluca ile bronz, atletizmde Elvan Abeylegesse ile gümüş ,tekvandoda Servet Tazegül ile bronz  ve Azize Tanrıkulu ile gümüş , boksta da Yakup Kılıç ile bronz madalyayı kazanan Türkiye, bu anlamda Atina-2004'de elde edilen başarıyı yakalamış oldu.

22 Ağustos 2008
Bayanlar 5 bin metrede Elvan Abeylegesse, 2. olarak gümüş madalya kazandı.
Elvan Abeylegesse, 10 bin metre finalinde de koşmuş ve Türkiye'ye gümüş madalya kazandırmıştı.

Bayanlar 5 bin metrede altın madalyayı yine 10 bin metrede altın kazanan Etiyopyalı Tirunesh Dibaba aldı.

Helal olsun.Devşirme diye sevmeyenler olabilir , ama o adeta bizden biri ,çocuk denecek yaşta 17 yaşında Türkiye'ye değişik bir kültürden gelip adapte olmak ve dünya çapında bir sporcu olmak hiçte kolay değil.Gönül isterdiki altın madalya alsın ama yinde büyük başarı.Türkiye tarihinin atletizmde olimpiyatlardaki 2. gümüş madalyası ilkini de 10.000 metrede yine o kazanmıştı.

İki gümüş madalya kazanıp tüm Türkiye’yi sevince boğan Elvan, “Hedefim; 2012 Olimpiyatları. Oradan iki altınla Türkiye’ye döneceğim” dedi. Milli atletimiz, artık devşirme kelimesini duymak istemediğini de sözlerine ekledi

29.Yaz Olimpiyat Oyunları’nda atletizmde 10 bin ve 5 bin metrede 2 gümüş madalya kazanarak Türk spor tarihine geçen Elvan Abeylegesse’nin mutluluğuna diyecek yok. Elvan bu başarısında büyük pay sahibi olan antrenörü Anatoly Bichkov’un kendisini “10 bini unut! Yeni bir yarışa giriyorsun. Oraya gideceksin ve ölümüne koşacaksın. Göreceksin; her şey güzel olacak” cümleleriyle motive ettiğini söylerken kendisine olan inancını hiçbir zaman kaybetmediğini sözlerine ekliyor. Milli atletimiz, yarıştan önce hiç kimsenin kendisine şans vermemesinin moralini bozmadığını belirtirken, “Ben onlardan farklı düşünmesem, bu yarışa girmezdim. Gelecek için en büyük hedefim, 2012 Londra Olimpiyatları. Oradan 5 ile 10 bin metrede 2 altınla Türkiye’ye dönmek istiyorum” diye konuştu.

MORALİM BOZULUYOR

ELVAN, kendisine yapılan “devşirme” benzetmesinin moralini bozduğunu vurgularken, “Artık ‘Devşirme’ kelimesini duymak istemiyorum. Çok küçük yaşta ve uluslararası alanda hiçbir başarım olmadığı zamanda Türkiye’ye geldim. Türkiye’de çalışarak, atletizmi öğrenerek, Türk gibi yaşayarak, Türk yemekleri yiyerek, buralara geldim. Ay-Yıldızlı forma ile dünya rekoru kırdım” şeklinde yorum yaptı.

Elvan Abeylegesse (Elvan Can, asıl adı Hewan Abeye) (d. 11 Eylül 1982), Etiyopya asıllı Türk orta ve uzun mesafe koşucusu.

Etiyopya'da "Hewan Abeye" adıyla, Addis Ababa'da doğdu. Yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen Abeylegesse, 1999'da Enka Kulübü tarafından Türkiye'ye getirildi. Türk vatandaşı olduktan sonra Elvan Can adını aldı. 2001'de üç ayrı dalda Avrupa gençler şampiyonu oldu. 2003 yılında Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 5.000 metre beşincisi oldu. 2004 yılında Norveç'in Bergen kentinde, "Bislett Oyunları" adı altında Fana Stadı'nda düzenlenen ve atletizm dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan ve 6 ayaktan oluşan Golden League'in ilk ayak yarışmalarında, bayanlar 5.000 metrede 14.24.68'lik derecesiyle dünya rekoru kırarak birinci oldu.Daha sonra rekoru Etiyopyalı Meseret Defar tarafından önce New York'da kırılmış ve sonra Oslo da daha da geliştirilmiştir (14.16.63)

Kendi dalında dünya sıralamasında 7. sırada yer alan atlet, 1.500 metre, 3.000 metre ve 5.000 metre mesafeleri koşmaktadır.

11. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda milli atlet Elvan Abeylegesse, bayanlar 10.000 metrede ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

2008 Pekin 10000 metrede gümüş madalya alarak atletizm dalında olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan ilk Türk sporcusu olarak tarihine geçti.

2008 Pekin olimpiyatlarında 5000 metrede de gümüş madalyanın sahibi oldu.

Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları görkemli bir törenle sona erdi. Genel madalya sıralamasında ev sahibi Çin Halk Cumhuriyeti ilk sırada yer alırken, Türkiye olimpiyatları 37. sırada tamamladı.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'na evsahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz olmak üzere, toplam 100 madalyayla oyunları lider tamamladı.

Pekin-2008'in son gününde 7 dalda verilen toplam 12 madalyanın da listeye eklenmesiyle, oyunların madalya sıralaması belirlendi.

Evsahibi Çin, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz madalya olmak üzere toplam 100 madalyayla ilk sırada yer alırken, toplam madalya sayısı Çin'den 10 fazla olan ABD, 36 altın, 28 gümüş, 36 bronz olmak üzere 110 madalyayla 2. sırada bulunuyor.

Türkiye, 1 altın (güreş), 4 gümüş (atletizm, tekvando, halter) ve 3 bronz (boks, tekvando, güreş), toplamda da 8 madalya ile 37. sıraya oturdu.

Türkiye, Atina-2004'de 3 altın, 3 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 10 madalya almış ve oyunları, 22. sırada tamamlamıştı.

-ABD İLE ÇİN YER DEĞİŞTİRDİ-

Son 3 olimpiyattır lider konumda olan ABD, bu oyunlarda tahtını Çin'e kaptırırken, kendisi 2. sıraya geriledi.

Öte yandan ABD, Atina-2004'ün lideri olmasına karşın, 35'i altın olmak üzere toplam 103 ile bu yılkinden daha az madalya almıştı.

Tarihinde ilk kez olimpiyat şampiyonu olan Çin, geçen olimpiyatın ikincisiydi, Seul-1988'i ise 5 altın madalyayla tamamlayabilmişti.

Çin, olimpiyat tarihinde, 51 adet ile en çok altın madalya alan 2. ülke oldu. Bu alanda rekor, Seul-1988'de 55 altın madalyayla eski SSCB'ye ati.

Oyunlar boyunca verilen 302 altın, 303 gümüş ve 353 bronz olmak üzere toplam 958 madalyanın ülkelere göre dağılımı şöyle:

ÜLKELER: ALTIN GÜMÜŞ BRONZ TOPLAM

-----------------------------------------------------------------

1. Çin Halk Cumhuriyeti 51 21 28 100

2. ABD 36 38 36 110

3. Rusya 23 21 28 72

4. İngiltere 19 13 15 47

5. Almanya 16 10 15 41

6. Avustralya 14 15 17 46

7. Güney Kore 13 10 8 31

8. Japonya 9 6 10 25

9. İtalya 8 10 10 28

10. Fransa 7 16 17 40

11. Ukrayna 7 5 15 27

12. Hollanda 7 5 4 16

13. Jamaika 6 3 2 11

14. İspanya 5 10 3 18

15. Kenya 5 5 4 14

16. Belarus 4 5 10 19

17. Romanya 4 1 3 8

18. Etiyopya 4 1 2 7

19. Kanada 3 9 6 18

20. Polonya 3 6 1 10

21. Macaristan 3 5 2 10

21. Norveç 3 5 2 10

23. Brezilya 3 4 8 15

24. Çek Cumhuriyeti 3 3 - 6

25. Slovakya 3 2 1 6

26. Yeni Zelanda 3 1 5 9

27. Gürcistan 3 - 3 6

28. Küba 2 11 11 24

29. Kazakistan 2 4 7 13

30. Danimarka 2 2 3 7

31. Tayland 2 2 - 4

31. Moğolistan 2 2 - 4

33. Kuzey Kore 2 1 3 6

34. İsviçre 2 - 4 6

34. Arjantin 2 - 4 6

36. Meksika 2 - 1 3

37. Türkiye 1 4 3 8

38. Zimbabve 1 3 - 4

39. Azerbaycan 1 2 4 7

40. Özbekistan 1 2 3 6

41. Slovenya 1 2 2 5

42. Bulgaristan 1 1 3 5

42. Endonezya 1 1 3 5

44. Finlandiya 1 1 2 4

45. Letonya 1 1 1 3

46. Estonya 1 1 - 2

46. Portekiz 1 1 - 2

46. Dominik Cumhuriyeti 1 1 - 2

46. Belçika 1 1 - 2

50. Hindistan 1 - 2 3

51. İran 1 - 1 2

52. Bahreyn 1 - - 1

52. Panama 1 - - 1

52. Kamerun 1 - - 1

52. Tunus 1 - - 1

56. İsveç - 4 1 5

57. Litvanya - 2 3 5

57. Hırvatistan - 2 3 5

59. Yunanistan - 2 2 4

60. Trinidad-Tobago - 2 - 2

61. Nijerya - 1 3 4

62. Avusturya - 1 2 3

62. Sırbistan - 1 2 3

62. İrlanda Cumhuriyeti - 1 2 3

65. Cezayir - 1 1 2

65. Kırgızistan - 1 1 2

65. Tacikistan - 1 1 2

65. Kolombiya - 1 1 2

65. Bahamalar - 1 1 2

65. Fas - 1 1 2

71. Ekvador - 1 - 1

71. Şili - 1 - 1

71. Singapur - 1 - 1

71. Malezya - 1 - 1

71. Vietnam - 1 - 1

71. Güney Afrika Cumhuriyeti - 1 - 1

71. Sudan - 1 - 1

71. İzlanda - 1 - 1

79. Ermenistan - - 6 6

80. Tayvan - - 4 4

81. Togo - - 1 1

81. Mısır - - 1 1

81. Afganistan - - 1 1

81. İsrail - - 1 1

81. Venezuela - - 1 1

81. Mauritius - - 1 1

81. Moldova - - 1 1

Pekin'de devam eden 2008 Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'ye ilk madalyayı masa tenisinde Neslihan Kavas kazandırdı.
Neslihan Kavas, Pekin Üniversitesi spor salonunda oynanan üçüncülük maçında Polonyalı Malgorzata Grzelak'ı 3-0 yendi. Karşılaşmanın setleri 11-7, 11-4 ve 13-11 sonuçlandı. Bu dalda ilk iki sırayı Çinli sporcular Lei Lina ve Liu Meili paylaştı.

Kavas, "oyunlarda Türkiye'ye ilk madalyayı kazandırmaktan ve bunu bir bayan sporcu olarak gerçekleştirmekten" dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Maça rahat başladığını ve her sayı için konsantre olduğunu söyleyen Kavas, rakibiyle daha önce Avrupa'da birçok kez karşılaştığını hatırlattı.

Kavas, Türkiye'deki engellilerin önce dışarı çıkması ve engelli sporcuların da spor alanlarına ulaşmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Spora 10 yaşında başlayan 21 yaşındaki Kavas'ın çok sayıda uluslararası turnuvada kazandığı madalyanın yanı sıra, bir dünya dördüncülüğü, bir olimpiyat beşinciliği ile Avrupa şampiyonalarında bir birinciliği, bir üçüncülüğü ve bir dördüncülüğü bulunuyor.

Pekin'de devam eden 2008 Paralimpik Oyunları'nda ilk altın madalyamız okçuluktan geldi.
Olimpik Yay'da sporcumuz Gizem Girişmen, ülkemize ilk altın madalyayı kazandırdı.

Gizem Girişmen, yarı finalde Çinli Yang Hong Xıao'yu 95-93 yendi ve finale yükseldi.

Final Atışlarında Çinli rakibi Hong Zhi Fu'yu 91-85 mağlup eden Gizem Girişmen, Olimpiyat şampiyonu oldu ve altın madalya kazandı.

11 yaşında trafik kazası geçiriyor. 3 yıl sonra babasını kaybediyor. Annesi yüzücü olsun derken o şans eseri okçu oluyor. Kendisini azminden ve bu başarısından dolayı kutluyoruz. Nice madalayalara inşallah diyoruz.

Bu site benim ödevimi yaptı.Çok teşekkür ederim.